خانه / آموزش ریاضی / تاریخچه ماشین های حساب

تاریخچه ماشین های حساب

ماشین های محاسبه
یکی از نخستین کسانی که ماشین حساب را ساخت، پاسکال بود. او برای تکمیل اندیشه خود پنجاه نمونه مختلف ماشین را ساخت. با ماشینی که در سال ۱۶۴۲ ساخت، می شد یا موفقیت عددهای چند رقمی را با هم جمع یا از هم کم کرد. جالب اینکه پاسکال، ماشین حساب را برای ساده و راحت تر کردن کار ماموران مالیاتی که زمانی پدر او نیز به آن اشتغال داشت، ساخته بود.
ماشینی که بتواند هر چهار عمل اصلی حساب را انجام دهد، لایب نیتس در سال ۱۶۹۴ به وجود آورد. بخش تازه ای که در ماشین لایب نیتس به کار رفته بود نورد دندانه داری بود که امکان ضرب و تقسیم را هم به جز جمع و تفریق می داد.
در سال ۱۸۶۷ “و. یا. بونیاکووسکی” (۱۸۰۴-۱۸۸۹) عضو آکادمی علوم ، وسیله بکری برای محاسبه مجموع عددعهای با رقم های زیاد ساخت. در سال ۱۸۷۴ یک مهندس روسی به نام “اُدنر” یک ماشین حساب ساخت. با ماشین ادنر به جز چهار عمل اصلی حساب، می شد عددها را به توان رساند و یا ریشه آنها را به دست آورد. ادنر بعدها ماشین خود را به چرخ دنده هایی هم مجهز کرد. حسابگر ادنر در زمان خود به اندازه کافی و در جاهای بسیار مورد استفاده قرار گرفت. بسیاری از حسابگر های بعدی که به بازار آمد از روی حسابگر ادنر ساخته شده بود.
در سال ۱۸۷۸ “چه بی شف” ۱۸۲۱-۱۸۹۴ عضو آکادمی و ریاضیدان برجسته روس، ماشینی ساخت که خیلی به ماشین خساب های امروزی شبیه بود. چه بی شف در یکی از ماشین های خود، ساز و کاری را به کمار برده بود که عددهای دهدهی را از پایین ترین مرتبه تا بالاترین مرتبه به کار می برد. او در ماشین دیگر خود به نوعی خودکاری بر اساس “جدول های ضرب” دست یافت.
در نیمه دوم سده نوزدهم، ماشین های حسابی به بارار آمد که نام “تابولاتور” بر خود داشت. اساس تابولاتورها بر نظام خدایت شبکه ای قرار داشت. در این نظام ردیف کارهای تابولاتور که از پیش معین شده است با داده های عددی به شبکه داده و فرمان عمل داده می شود. تابولاتور به سرعت مجموع جبری عددها را محاسبه و نتیجه را چاپ می کند. تابولاتور کاربرد گسترده ای در آمار و محاسبه های حسابداری یافت. نخستین تابولاتور را در سال ۱۸۹۰ مهندس”گوله ریت” برای سرشماری ساخت. در این تابولاتور شبکه با بُرس نرمی که از سیم های یک فلز سخت ساخته شده، آزمایش می شود. وقتی سیم های برس، داخل سوراخ های شبکه افتاد، جریان برق وصل می شود عددها وارد کار می شوند و عمل تا آخر ادامه می یاد.
در سال ۱۹۰۴ در روسیه ماشین محاسبه ای ساخته شد که به ویژه برای حل معداله های دیفرانسیلی مفید بود. سازنده این ماشین “آ. ن. کریلوف” ۱۸۶۳- ۱۹۴۵ عضو فرهنگستان بود. در سال ۱۹۴۱ بر همین اساس ماشینی برای حل معادله های دیفرانسیلی ساخته شد که ” بروک” عضو فرهنگستان علوم، آن را تحدید سازمان کرده بود.
انقلاب پایه ای در تاریخ ماشین های ریاضی با یاری گرفتن از صنعت الکترونیک پدید آمد. نخستین ماشین های محاسبه الکترونی به وسیله “م. آ. بونچ- رویه ویج” ۱۸۸۸-۱۹۴۰  در سال ۱۹۱۸ دانشمند شوروی ساخته شد. “ل. گوتن ماخر”، “ن کورول کوف” ،” ب. ولیسنکی” و “و. له بخ دف” در سال ۱۹۴۷ سازندگان این ماشین محاسبه الکترونی جایزه دولتی را بردند.
در نتیجه نیازهای اخترشناسی، خودکاری صنایع و همچنین حل مسائل ریاضی، ماشین های الکترونی که بسیار تند کار می کردند و را یانه نامیده می شدند به وجود آمدندو برای نمونه برای حل دستگاهی شامل ۸۰۰ مجهول نزدیک ۲۵۰ میلیون عمل حسابی لازم است ولی با ماشین الکترونی که ” و. له به دف” در سال ۱۹۵۲ ساخت، همین مسئله در کمتر از نصف شبانه روز با دقت کامل حل شد. با این ماشین می شد مدار حرکت هفتصد ستاره را که با دست و ماشین های مکانیکی نزدیک به ده سال کار لازم داشت در یک شبانه روز محاسبه کرد.
با رایانه های نخستین، ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ عمل حسابی را در یک ثانیه انجام می دادند. ولی معلوم شد که این حد حاسبه نیست. رایانه هایی ساخته شد که ده هزار عمل حسابی را در یک ثانیه انجام می دادند. این هم مرز کار رایانه نبود. رایانه هایی ساخته شد که ۲۰ هزار عمل حسابی را در یک ثانیه انجام می داد و بعد رایانه هایی که میلیون ها عمل حسابی را در یک ثانیه انجام می دادند.

درباره ی مرکز تخصصی ریاضیات ویژن

مرکز تخصصی ریاضیات ویژن دو کار مهم انجام می دهد 1_ باعث علاقه مندی دانش آموزان به ریاضی می شود 2_ دغدغه ریاضی را برای همیشه از اولیاء می گیرد

همچنین ببینید

تست هوش: تمام مثلث‌های شکل را بشمارید.

در شکل بالا، چه تعداد مثلث می توانید بشمارید؟ پاسخ: . . . . . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *