خانه / آموزش ریاضی / انتشار راه‌حل ۵۰۰ صفحه‌ای ریاضی که هیچکس آن را نمی‌فهمد

انتشار راه‌حل ۵۰۰ صفحه‌ای ریاضی که هیچکس آن را نمی‌فهمد

ریاضیدانی ژاپنی در حدود پنج سال پیش اثبات ۵۰۰ صفحه‌ای یکی از مسائل دشوار جهان ریاضی را در قالب چهار مقاله ارائه کرد و به زودی قرار است این راه‌حل به عنوان راه‌حل رسمی منتشر شود،‌درحالی که هنوز هیچ ریاضیدانی نتوانسته درستی آن را تایید کند.
بر اساس گزارش نیو ساینتیست، این مسئاله ریاضی كه “حدس ABC” یا “حدس اوسترل-مسر” نام دارد، ۳۰ سال بود كه حل نشده باقی مانده‌ بود تا اینكه در نهایت شینیچی موچیزوكی (Shinichi Mochizuki) ریاضیدان ژاپنی راه‌حلی متحول‌كننده‌ای برای این مسئاله ارائه داد. تنها یك مشكل وجود داشت: كسی راه‌حل ارائه شده توسط او را نمی‌فهمید. حدس abc درباره ارتباط میان اعداد صحیح مثبت است:  اگر a و b و c سه عدد صحیح باشند که هیچ عامل مشترکی با یکدیگر نداشته باشند و a+b=c، در این صورت اگر d حاصل‌ضرب ریشه‌های اولیه abc باشد، انگاه d نمیتواند خیلی کوچکتر از c باشد.
این معما كه در آن عناصر نظریه اعداد و هندسه محاسباتی با یكدیگر تركیب شده‌اند، هرگز به صورت كامل توسط ریاضیدانان حل نشده‌بود و گفته می‌شود موچیزوكی اولین ریاضیدانی است كه توانسته آن را حل كند، البته اگر كسی بتواند از راه‌حل‌های او سر در بیاورد.
موچیزوكی كه زمانی همه حدس می‌زدند خالق بیت‌كوین باشد، به اندازه‌ای محاسبات ریاضی عجیب و غریب را در این ۵۰۰ صفحه گنجانده كه جامعه ریاضی جهان از درك آن عاجز شده‌است. این ریاضیدان برای حل مسئاله ۱۰ سال زمان صرف كرده‌است و اگرچه از سال ۲۰۱۲ در اختیار دیگر ریاضیدانان قرار گرفته، اما جامعه ریاضی می‌گوید برای رمزگشایی و درك دقیق آن به سال‌ها زمان نیاز دارد.
برای كمك به درك این راه‌حل،‌ نشست‌ها و جلسات بین‌المللی متعددی برگزار شده و یكی از همكاران موچیزوكی نسخه‌ای آسان‌سازی شده و ۳۰۰ صفحه‌ای از آن را منتشر ساخته‌است. اما با وجود تمامی این تلاش‌ها، مفسران تایید كرده‌اند كه تا تایید نهایی این “كابوس درهم پیچیده” توسط جامعه آكادمیك به سال‌ها زمان نیاز است.
موچیزوکی دکترای خود را از دانشگاه پرینستون آمریکا دریافت کرده است و استاد راهنمای وی گرد فالتینگر (Gerd Faltings) است که خود یکی دیگر از حدس‌های معروف نظریه‌ی اعداد را که حدس موردل نام دارد اثبات کرده است.

درباره ی مرکز تخصصی ریاضیات ویژن

مرکز تخصصی ریاضیات ویژن دو کار مهم انجام می دهد 1_ باعث علاقه مندی دانش آموزان به ریاضی می شود 2_ دغدغه ریاضی را برای همیشه از اولیاء می گیرد

همچنین ببینید

تست هوش: تمام مثلث‌های شکل را بشمارید.

در شکل بالا، چه تعداد مثلث می توانید بشمارید؟ پاسخ: . . . . . …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *